obrazy w polskich zbiorach

W Polsce jest kilka, w skali światowej, bardzo cennych obrazów. Tylko kilka, więc trzeba wiedzieć gdzie są, aby przypadkiem nie przejść obok nich obojętnie. Są to dzieła Rembrandta, Claude’a Moneta, Hansa Memlinga i Leonarda da Vinci. Poniżej mapa stałych ekspozycji obrazów. Obrazy lubią wędrować z muzeum do muzeum, dlatego przed wizytą należy sprawdzić dostępność ekspozycji np. „Damę z łasiczką” oglądałem na Wawelu a nie w Muzeum Czartoryskich.

[mapa-polski]
dama_z_gron

Dama z gronostajem, Leonardo da Vinci

Leonardo da Vinci, „Dama z gronostajem”, 1483-1490, olej i tempera na desce, 54,7 x 40,3 cm,  Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

„Dama z gronostajem”, to jedyne dzieło Leonarda da Vinci, jakie znajduje się w naszym kraju. Portret przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludovico Sforzy. W czasie II wojny światowej obraz został zagrabiony przez Niemców, ale na szczęście po jej zakończeniu wrócił do Polski. Nic dziwnego, że dziś znajduje się pod specjalnym nadzorem. Na czas podróży na jedną z zagranicznych wystaw „Dama z gronostajem” została ubezpieczona na… trzysta milionów euro.


 

Podobną historię ma pejzaż z „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Dziś znajduje się on w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich. Jest jednym z sześciu pejzaży olejnych namalowanych przez Rembrandta.

Jest on ilustracją przypowieści z ewangelii św. Łukasza o miłosiernym Samarytaninie.

 

gottlieb_ahaswer

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczony_Rembrandtrembrant_dziewczyna _w_ramie_obrazuZ kolei na Zamku Królewskim w Warszawie można podziwiać inne dzieło holenderskiego malarza. To „Dziewczyna w ramie obrazu”, którą kupił kiedyś Stanisław August Poniatowski. Obraz namalowany jest techniką olejną na desce topolowej.

 

W polskich zbiorach znajduje się też obraz niderlandzkiego artysty Hansa Memlinga. To tryptyk „Sąd Ostateczny”.

W Polsce można również znaleźć obraz francuskiego impresjonisty Claude’a Moneta. To skradziona i odnaleziona „Plaża w Pourville”. Obraz, który dziś wisi sali Muzeum Narodowego w Poznaniu.

 

Pod koniec wojny przeprowadzono pospieszną ewakuację zbiorów Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych. Zaginęło wtedy wiele cennych dzieł. Taki los spotkał chyba najcenniejszy obraz w zbiorach Muzeum – dzieło mistrza flamandzkiego Pietera Brueghela (młodszego) „Trzej Królowie”.

 

 

 

Portret konny Stanisława Kostki Potockiego – obraz francuskiego malarza Jacques-Louis Davida, powstały w 1781 roku w Rzymie. Portret ten przedstawia polskiego generała i polityka, siedzącego na koniu.

 

Łukasz Cranach Starszy, Madonna pod Jodłami, Wrocław, Muzeum Archidiecezjalne

Madonna pod jodłami − obraz olejny z 1510 roku autorstwa niemieckiego malarza renesansowego Lucasa Cranacha Starszego.