pogoda

(w trakcie tworzenia)

glowaJestem meteopatą (wymiennie: meteropatą). Znaczy to tyle, że mój organizm odczuwa zmiany ciśnienia, temperatury, wilgotności … Gdyby to było przyjemne to pewnie bym nie narzekał, ale czasami jest to sprawa życia i śmierci.

Różne są zapewne powody „chorowania na pogodę”. Każdego pewnie wcześniej lub później dopadnie jeden z jej objawów. Mój organizm doświadczył jej tuż przed trzydziestką, czyli jakieś trzy lata po spadku aktywności fizycznej (okres szkoły – koszykówka, biegi). Wraz z nadejściem niżu niebo pokryło się gęstymi chmurami burzowymi, a ja odniosłem nieprzyjemne wrażenie, że zapadam się w poduchy kanapy, na której siedziałem. Teraz mnie już nie dziwią: skoki ciśnienia krwi, bóle głowy, łamanie w krzyżu lub kolanie …

W naszym klimacie zmiana pogody to nic nadzwyczajnego. Przejście z pory zimowej do wiosennej to istna tragedia. Podobno, aż 80% zawałów serca zdarza się właśnie o tej porze roku. Podczas gwałtownego przechodzenia frontów ciepłego i zimnego powietrza gorzej czują się cukrzycy. Powód? Rośnie wilgotność powietrza, co prowadzi do obniżenia poziomu cukru we krwi. Zwiększona wilgotność przy jednoczesnym napływie zimnego powietrza sprawia, że odzywają się choroby reumatyczne oraz układu oddechowego. Problemy miewają osoby chore na astmę. Nadwrażliwcy mogą odczuwać duszności i zawroty głowy.

Zdarza się, że podczas korzystnej pogody niektórzy zaczynają odbierać sygnały nadchodzących zmian atmosferycznych. Są rozdrażnieni, odczuwają niepokój, łamie ich w kościach. Mówi się o nich żywe barometry. Jak to możliwe? Otóż front atmosferyczny przynoszący zmianę pogody poprzedza fala elektromagnetyczna. Biegnie ona z prędkością 300 km na godzinę. Zanim organizm zacznie odbierać bodźce fizyczne, reaguje pozazmysłowo, wyczulony na czynniki termodynamiczne, chemiczne i elektryczne. Prof. Dieter Vaitl z Instytutu Psychologii Klinicznej i Fizjologicznej w Giessen twierdzi, że meteoropaci są szczególnie wrażliwi na wyładowania elektryczne, swego rodzaju niewidzialne, słabe błyskawice występujące podczas zmian pogodowych, które zakłócają sprawne funkcjonowanie wegetatywnego układu nerwowego. Najwrażliwsi zaczynają cierpieć nawet na dwa dni przed załamaniem pogody.

W Polsce, w przeciwieństwie do wielu państw Europy Zachodniej, nie ma specjalnych przychodni czy klinik dla meteoropatów. – Nie ma poradni dla tych, którzy subiektywnie czy obiektywnie odczuwają dyskomfort przy skokach pogody.

Zapowiedź w prognozie
Zjawiska meteoroglogiczne
Reakcje meteoropaty
Jak temu zaradzić?
Idzie niż
Niebo zachmurzone, mniejsza ilość światła, może mżyć, w konsekwencji duża wilgotność powietrza, spada ciśnienie.
Pogorszenie nastroju. Problemy z zaśnięciem mimo uczucia senności. Ból głowy, stawów, nudności, szybkie męczenie się organizmu. Szczególnie wrażliwi mogą też mieć duszności i zawroty głowy.
Ulgę może przynieść poranna kawa z mlekiem, w ciągu dnia warto sięgnąć po kawałek czekolady, wieczorem posiłek powinien być złożony z węglowodanów (kasze, makarony). Polecany jest spacer i lekkie ćwiczenia fizyczne.
Idzie wyż
Dużo słońca, wysokie ciśnienie, powietrze suche i mroźne.
Wzrost ciśnienia krwi powodujący ból głowy. Większa podatność na stres. Wzrost krzepliwości krwi, co zwiększa niebezpieczeństwo zawału serca oraz zatorów mózgowych i płucnych.
Trzeba obniżyć ciśnienie krwi. Powinni o to zadbać także niskociśnieniowcy. Lepiej nie pić mocnej herbaty, kawy czy alkoholu. Jedzenie lekkostrawne, bogate w magnez – ryby, zielone warzywa, banany. Lepiej zrezygnować z soli.
Idzie front chłodny
Duże zachmurzenie, deszcz, burze, wiatr. Po jego przejściu ochłodzenie.
Ból głowy, a nawet migrena. Możliwe ataki duszności. Bóle głowy spowodowane spadkiem temperatury. Huśtawka nastrojów.
Pomaga wówczas witamina B oraz magnez. Na duszności mogą pomóc lekkie środki uspokajające, a na ból głowy zimne kompresy na kark i oczy. Warto wziąć naprzemienny prysznic. Nie przemęczać się. Lekarze polecają techniki relaksacyjne, np. jogę, masaż.
Idzie front ciepły (zazwyczaj następuje po niżu)
Skoki ciśnienia – najpierw spada, później rośnie. Dzień deszczowy, raczej ciepło.
Meteoropatom zazwyczaj spada wówczas ciśnienie. To z kolei powoduje senność, brak energii, rozkojarzenie.
Ratunkiem jest podniesienie ciśnienia poprzez ćwiczenia fizyczne. Szczególnie polecane są joga i aerobik. Warto wybrać się do sauny czy na masaż wodny.
Idzie gwałtowny wiatr
Organizm zaczyna produkować więcej adrenaliny, co powoduje wzrost ciśnienia i przyspieszone tętno.

Mogą wystąpić ataki astmy, migreny, bóle blizn pooperacyjnych. Pojawia się uczucie niepokoju, rozdrażnienie. Trudno się skoncentrować.
Lepiej unikać mocnej kawy i herbaty. Można więcej słodzić lub solić.
Idzie burza
Powietrze naładowane jest elektrycznością, co zakłóca wiele procesów biochemicznych w organizmie.
Większa nerwowość, huśtawka. Pojawiają się ból głowy, kołatanie serca.
Pomocne mogą być ziołowe leki uspokajające.

 

Psychika, poziom odczuwania bólu

Sen, dieta, sport, hartowanie organizmu

 

Na podstawie: własnych odczuć, artykułu: Joanna Tańska, Krzysztof Kęciek na http://www.ekologia.plhttp://www.pkik24.pl/kosmetolog-radzi/czym-jest-meteopatia