hobby2Dlaczego hobby?

Mamy różne pasje. Ważne, żeby je mieć. To one wypełniają dużą część naszego życia. Kształtują nas, dają nam wiele radości. To nie musi być coś na całe życie. Choćby przez kilka dni spróbuj pograć na gitarze albo poczytaj o kaligrafii. Kiedyś robiłem listę tego czym ludzie się fascynują. Wyszło, że wszystkim.

Jak zacząć?

Sposobów zapewne jest mnóstwo, ale na każde z nas działają tylko niektóre. Zacznij od zrobienie listy swoich marzeń. Kiedyś podarowałem kuzynowi album ze znaczkami wyjmując wcześniej kilka z nich. Potem od czasu do czasu przynosiłem mu jeden z wyjętych znaczków, a on wpadał w zachwyt mówiąc, że ten znaczek pasuje do serii, którą ma. Najlepiej jednak skutkuje bycie samemu przykładem. Niestety, ale to też wymaga dużej rozwagi. Idąc na ryby zabierajmy dziecko, ale dawajmy mu dużo swobody, aby czuł się samodzielny (dotyczy to szczególnie 11 latków!). Kupiłem kilka instrumentów muzycznych. Jedno dziecko zaczęło grać na jednym z nich, a drugiego końmi nie można zapędzić choćby do spróbowania. Podsumowując: należy próbować różnych metod! Ale jak zacząć, będąc samemu jeszcze dzieckiem? Szczęśliwi, którzy mają dziadka lub kolegę z pasją. Zawsze przyjemniej hobby dzielić z kimś bliskim. Niech twoim stałym pytaniem będzie: „jakie masz hobby?” Odpowiedzi cię zdziwią – gwarantuję.

Hobby może łączyć się ze zdobywaniem wiedzy, doskonaleniem hobby1swoich umiejętności , albo też nawet z zarabianiem pieniędzy – głównym celem pozostaje jednak przyjemność płynąca z realizacji swojej pasji.

Czy masz jakieś hobby? Grałeś kiedykolwiek na saksofonie? Łowiłeś ryby? Zbierasz znaczki? Masz przyjaciół hobbystów.

Kiedy poznajesz kogoś zawsze spytaj o jego zainteresowania, a potem poproś aby o nich opowiedział (to lepsze niż mówienie o pogodzie). Jeśli lubi sport, podróże i lubi słuchać muzyki pop tzn. że jest taki jak każdy z nas. Możliwe, że rzeczywiście regularnie uprawia sport, regularnie podróżuje i zna się na muzyce pop a to oznacza, że warto posłuchać tego co mówi.

Poniżej „przewrotna” ankieta. Określ w niej zainteresowania swojego księcia / swojej księżniczki jakich nie powinien mieć. Maksymalnie można wybrać 20 odpowiedzi. Dlaczego nie więcej? Nad odpowiedzią zastanów się samodzielnie. Swoje głosowanie porównaj z innymi, a zobaczysz czy twoje hobby jest powszechnie akceptowane, czy też jesteś w wąskiej grupie zainteresowań.

Dlaczego zrobiłem taką listę? Większość osób nie ma nic przeciwko muzyce (nawet disco polo), sportowi, podróżom … Jednak każdy ma swoje granice tolerancji. Mąż: „Kochanie, przecież przed ślubem wiedziałaś, że moją pasją są góry”. Żona: „Ale ja myślałam, że razem będzie jeździli w Karkonosze i spacerowali po przełęczach. A ty, wyjeżdżasz na 3 miesiące co roku w Himalaje, gdzie ja umarłabym ze strachu i wydajesz na to wszystkie zarobione pieniądze !” Jeśli więc twoja dziewczyna kocha disco polo, tzn. że będziecie razem regularnie chodzili na koncerty tej muzyki, w kuchni non stop będzie grał zespół Bayer Full, a wasze dzieci będą nuciły słowa piosenek typu „majteczki są w kropeczki”. Jeśli twój chłopak jest kibicem drużyny”Agroma Chlewiska Małe”, tzn. że będą do was przychodzili raz w tygodniu jego koledzy ubrani w klubowe szaliki i koszulki, z kilkoma skrzynkami piw. Będą obrażać sędziego (to nawet jest fajne) stojącego na drodze awansu ich zespołu do Ligi Mistrzów czyli do III ligi. Wiem. Z wami będzie inaczej bo się kochacie.