fotografiaO pasji jaką jest fotografia

Są ludzie, których bardziej pasjonują aparaty fotograficzne niż robienie zdjęć. Są to kolekcjonerzy. Rozumiem ich.

Są tacy co uwielbiają robić zdjęcia, ale ich nie oglądają. Rozumiem ich. To dziwacy.

zdjecie_supermodel_b1893Są też i tacy, którzy godzinami oglądają zdjęcia, rozmawiają o nich i oceniają je. To widownia. Bez nich nie byłoby fotografii.

Aby zostać dobrym fotografem trzeba być każdym z nich. Nie we wszystkim jednakowo dobrym. Dzisiaj ilość wykonywanych zdjęć jest praktycznie niepoliczalna. Mało kogo będzie interesowało twoje tysiące zdjęć z najważniejszych chwil twojego życia. Dlatego, zanim zrobisz kilka zdjęć, które „wszyscy” będą chcieli zobaczyć musisz zostać przede wszystkim widownią i to bardzo krytyczną widownią.

Jak zacząć?

Można obejrzeć książkę z fotografiami „National Geographic” lub książkę ze zdjęciami artystycznymi, a potem obejrzeć własne zdjęcia. Porównanie powinno dać do myślenia. Konieczny będzie też aparat z funkcją Manual (ręczne ustawianie ekspozycji). Patrzenie, myślenie i ustawienie aparatu – tego trzeba się nauczyć, ale przede wszystkim trzeba umieć oceniać zdjęcia pod kątem technicznym jak i artystycznym. Oczywiście internet jest nieprzebraną skarbnicą pięknych zdjęć. Zawsze też przyda się kto również lubi robić, oglądać zdjęcia lub do nich pozować.

Kilka zdjęć ze strony http://www.turborotfl.com/

 

Powyżej zdjęcie ze strony http://www.national-geographic.pl

2637521

Powyżej zdjęcie ze strony http://plfoto.com

3136791308516129s2

Powyżej zdjęcie ze strony http://fotogalerie.pl

Są miliony ładnych fotografii. Nie ma znaczenia, które młody adept fotografii będzie oglądał. Ważne, aby się zastanowił jak te zdjęcia zrobiono i dlaczego ktoś uważa, że są warte oglądania.

Fotografia to nie tylko pamiątka z młodości. Warto jest wspomnieć o rodzajach fotografii, typowych błędach i możliwości połączenia tej pasji z podróżami, wycieczkami w góry i pracą z programami graficznymi.

Fotografia jest pasją, którą często łączymy z innymi zainteresowaniami: wypady w góry, rodzinne uroczystości, obserwacja ptaków … Nie zniechęcaj się tym, że ktoś ma lepszy aparat, i jego zdjęcia są technicznie lepsze. Ciesz się każdym wyjściem z aparatem i każdym udanym zdjęciem.