Pierwsze „świadome” zdjęcia

Zdjęcie to światło, jakie „zobaczył” aparat fotograficzny w chwili „robienia zdjęcia”. Ile światła „zobaczy” aparat zależy od producenta aparatu (wszystkie ustawienia oprócz Manual) lub od ciebie (ustawienie  Manual).

Weź aparat fotograficzny. Znajdź na nim pokrętło podobne do tego na zdjęciu.zdjęcia Znajdź literę M. Ustaw pokrętło tak aby litera M była na wysokości kreski (jak na zdjęciu). Uwaga ! Jeśli na pokrętle twojego aparatu nie ma litery M to niestety, ale ta strona będzie dla ciebie mało przydatna (jak i aparat, który posiadasz, do nauki fotografowania).

M – Manual, czyli ręcznie

Teraz nie aparat, ale ty decydujesz o wyglądzie zdjęcia (no, prawie).

O prawidłowym naświetleniu zdjęcia decydują parametry:

1. Balans bieli
2. ISO – czułość
3. T – Time – czas
4. A – Aperture – przesłona

Sposób ustawiania tych parametrów w każdym aparacie jest inny. Musisz więc poznać swój aparat aby wiedzieć jak je zmieniać. Służą do tego przyciski lub wybierasz je na ekranie aparatu (czasami są dwa sposoby).

1. Balans bieli – ustawiamy jeden raz w danych warunkach. Możesz na początek wybrać tryb Auto.

2. ISO – w zależności od jasności miejsca w jakim fotografujesz ustawiasz ISO maksymalnie niskie tzn. w dużym słońcu np. na 100, w mieszkaniu np. na 200, wieczorem np. na 400.

Teraz STOP !

Ustawiłeś dwa parametry: Balans bieli i ISO. Teraz będą one niezmienne do chwili zmiany warunków fotografowania (np. dzień zmieni się w noc lub z domu pójdziesz do kościoła).  Pozostałe dwa parametry są wzajemnie  od siebie zależne. Spójrz na rysunek.

przyslona_czas

Powyższy rysunek oznacza, że możesz zrobić 6 poprawnie naświetlonych zdjęć. Każde zdjęcie wyjdzie inaczej, ale każde będzie poprawnie naświetlone !

 

canonTeraz zobaczymy przykładowe ustawienia.  Postarajmy się odczytać jego ustawienia – kliknij na parametr a odczytasz jego wartość.

Czas
1/125sekundy

Przesłona (przysłona)
5.6

ISO
100

Tryb ekspozycji
M – Manual, czyli ręczny

Balans bieli
AWB – Automatic White Balance, czyli Autmatyczny balans bieli

Reszta parametrów, na razie, nas nie interesuje.

Zróbmy dwa poprawnie naświetlone zdjęcia. Uwaga! Aparat powinien „pokazywać” (po lekkim naciśnięciu spustu do połowy), czy zdjęcie które chcesz zrobić będzie za jasne, w sam raz czy za ciemne (bedzie to np. liczba -2 tzn. za ciemne, 0 tzn. OK, +3 za jasne). Trzeba tak ustawić przesłonę lub czas aby aparat wskazywał liczbę 0.

 

foto2Co widzimy ? Dwa poprawnie naświetlone zdjęcia spinacza wykonane przy różnych ustawieniach przesłony: f/2 i f/16 (czas również musi być odpowiednio zmieniony – dla większej przesłony będzie dużo dłuższy).

Dlaczego zdjęcia się różnią, pokazuje kolejny rysunek. Trzeba go, niestety , przestudiować (kliknij aby powiększyć).

ustawienia

Jeśli zrozumiesz powyższy rysunek to będzie to oznaczało, że wszedłeś na drogę „świadomej” fotografii. Na początku ustawienie aparatu będzie zajmowało ci dużo czasu, a zdjęcia będą gorsze od tych z ustawień automatycznych. Nie zrażaj się. Takie są początki ! Zawodowy fotograf ma duże doświadczenie i zna wiele trików, które pomagają mu w wyborze ustawień aparatu.

Kilka przydatnych linków do stron o fotografii: