Literatura
Na tych stronach dokonałem subiektywnego wyboru literatury, którą przeczytałem (lub znam tych, którzy przeczytali a ich zdanie sobie wysoce cenię) i uznałem, że z jakichś tam powodów warto ją przeczytać.
Szukając czegoś do poczytania można stosować kryteria: wg autora, tematu, epoki lub gatunku. Osobiście czytając nie jestem wierny niczemu, więc przeplatam jedne gatunki drugimi. Przeczytanie wszystkich dzieł dajmy na to Dostojewskiego lub wszystkiego co napisano o Napoleonie nie jest wyzwaniem interesującym, ale muszę przyznać, że zawsze robi to na mnie dobre wrażanie bez krzty zazdrości.
Literaturę dzieli się na trzy rodzaje literackie: epikę, lirykę i dramat.
Epika: opowiadania, nowele, bajki, ballady, powieści, legendy, baśnie…
Liryka: satyra, hymny, ody, pieśni, sonety, fraszki, elegie, treny.,,
Dramat: tragedie, komedie, dramat właściwy…
Podział ten nie jest na świecie powszechny (zupełnie nieznany w większości krajów wschodnich). Stosuje się też podział na epoki i style literackie, co również nie zawsze się sprawdza w przypadku literatury niezachodniej.
Po co ten podział ?
Już taka jest ludzka natura, że odkąd człowiek nauczył się mówić to wszystko musi dla niego mieć swoją nazwę. Kiedy brakuje nam słów to zaczynamy je wymyślać (ten niemowlęcy zwyczaj warto zachować jak najdłużej).
Ten podział pomoże Wam w odpowiedzi na pytanie: „co lubię a czego nie ?”. W żadnym razie jednak nie zniechęcajcie się do gatunku po przeczytaniu jednego dzieła. Czasami trzeba do niektórych dorosnąć, a czasami trzeba mieć odpowiedni nastrój. Spróbować warto każdego.
Znajomy człowiek opowiedział mi jak to czekał latami do emerytury. Myślał, że w końcu usiądzie w wygodnym fotelu gdzie będzie czytał książki, oglądał filmy i posłucha dobrej muzyki. „Niestety, teraz słabo widzę, słuch już nie ten, a poza tym nic mi się nie chce” – powiedział świeżo upieczony emeryt.
Nie jest istotne, czy słuchasz audiobooków, czy męczysz czytaniem wzrok. Ważniejsze jest co czytasz, jak czytasz i ile czytasz. Literatura łączy ludzi, zwiększa ich wyobraźnię i wrażliwość. Pozwala zrozumieć inne, nawet te zmyślone, światy.