Klub czytelnika
Załóż klub czytelnika! Na początku będziesz ty i ktoś kto czyta książki. Wymyślcie sobie nazwę. Zanim jednak to zrobisz przygotuj listę tematów do „przegadania” (tylko na pierwsze spotkanie – patrz lista poniżej). Drugie spotkanie może być za miesiąc. Ważne, że założyłeś coś co czego inni mogą się przyłączać.
Nie każdy ma szczęście należeć do klubu czytelnika. Nie każde miasto ma szczęście posiadać klub czytelnika. Okazja do spotkań jaką jest rozmowa o literaturze powinna być chwilą wytchnienia od rzeczywistości i zbiorowym zagłębianiem się w inne światy (lepsze, gorsze, dziwniejsze, takie same). Skoro nie należę do takiego klubu, to mogę sobie pozwolić na odrobinę fantazji. Taki klub to spotkania w kawiarni, albo w czytelni po godzinach pracy. Czasami spotkania w czyimś mieszkaniu, a czasami w parku na ławce. Wszyscy coś mają picia (by nie zaschło w gardle) i rozmawiają o byle czym, ale zawsze temat zejdzie gdzieś w okolice właśnie przeczytanej książki, recenzji któregoś z krytyków, albo zamieni się w burzliwą dyskusję o przyznanej nagrodzie literackiej. Warto jednak mieć w zanadrzu kilka tematów, które w chwili krępującej ciszy staną się myślą przewodnią nowej dyskusji:
- Najbardziej znana książka, której nie przeczytaliście. Taki konkurs. Wiele środowisk tworzy własne rankingi, które dają ciekawy temat do dyskusji. Link do artykułu na ten temat.
- Książka, którą przeczytał tylko jeden z klubowiczów. Kto przedstawi najwięcej tytułów? Nie koniecznie będzie to osoba, która czyta najwięcej. Raczej będzie to ktoś kto idzie innym nurtem czytelniczym.
- Książki, które czytali wszyscy klubowicze. Takie zestawienie w przyszłości daje szansę wejścia w dyskusję dla każdego klubowicza.
- Książki, które wpłynęły na moje postrzeganie świata i dlaczego? Każda epoka, czy środowisko mają swoje ważne książki. Dla ludzi epoki PRL zawsze będą to książki Orwell’a: Folwark zwierzęcy i Rok 1984
- Cytaty z książek. Czy ktoś jakieś pamięta? To nie jest łatwe, ale na kolejne spotkania można zawsze „coś odkurzyć” sięgając do biblioteczki.
- Książki, których nie mogliście lub nie chcieliście dokończyć.
- Znane książki, których nie polecacie. To z pewnością zaoszczędzi nam wiele czasu.
- Książki polecane dla czytelników nie będących miłośnikami danego gatunku literackiego np. przekonaj nieprzekonanego do fantastyki.
- Książki współczesne, które trzeba przeczytać.
Klub czytelnika to coś więcej niż tylko spotkania i dyskusje, ale też wymiana książkami, zachęcanie innych do czytania, ex librisy, wyjątkowe wydania, spotkania z autorami … To na prawdę może być mile spędzony czas.