informatyka

informatyka

Od czego zacząć?

Dzieci zaczynają od grania i instalowania gier. Dorośli od internetu, poczty elektronicznej, facebook’a. Najważniejsze aby nie przestraszyć się komputera. Początkującym oferowałem 100 zł temu, kto zepsuje komputer korzystając z myszki i klawiatury. Nikomu się nie udało.

Gry zawsze, przynajmniej na początku, czegoś nas uczą.

Informatyka to pojęcie zakresem odpowiadające słowom lekarz, nauczyciel albo marynarz. Weźmy lekarza. Czy kiedy złamiesz rękę to pójdziesz do ginekologa, kardiologa czy chirurga? Każdy z nich jest lekarzem. Często i gęsto zdarza się, że ktoś niedouczony przychodzi do programisty systemów java z prośbą o pomoc w temacie podłączenia drukarki do domowej sieci wi-fi. Oczywiście nie muszę odróżniać specjalności otolaryngologii, ale kiedy będę miał problem z uchem to w końcu trafię do otriatry. Poza tym nikt nie ogranicza swojej wiedzy do jednej specjalności. Z pewnością doktor nauk ekonomicznych pomoże ci w opatrzeniu skaleczenia, ale nie oznacza to, że powinieneś go uważać za autorytet wszelakiej wiedzy medycznej.

Z informatyką jest podobnie. „Mało kto chce” odróżniać administratorów sieci unix od administratorów sieci WAN. Każdy ma problemy z komputerem, edytorem tekstu albo z drukarką. Informatyk również je ma.

W naszym kraju (pewnie w innych jest podobnie) każdy kto ogląda „Must be the music” uważa się za znawcę muzyki, każdy wie więcej o zdrowiu niż lekarz, zna się na sporcie, a jeśli „dotknęliśmy” komputera to jesteśmy informatykami itd.. Czy to źle? Nie, ale pod warunkiem, że traktujemy to jako żart.

  1. administratorzy: sieci (LAN, WAN), systemu (ERP, księgowość, magazyn …), baz danych (oracle, MS SQL), urządzeń (serwery, macierze dyskowe, biblioteki taśmowe), serwerów (UNIX, Windows Serwer, Linux)
  2. programiści: języka oprogramowania (C++), stron www (PHP, Perl, HTML, CSS), baz danych
  3. graficy (zmysł artystyczny oraz np. Photoshop)
  4. testerzy
  5. helpdesk (na poziomie średnim: znajomość sprzętu, systemów operacyjnych, programów użytkowych)
  6. projektanci
  7. DTP
  8. kryptografia
  9. sztuczna inteligencja

Informatyka jest dziedziną nauki wymagającą używania dwóch półkul mózgowych.