☆ Podsumowanie ☆
Masz mieć 3 hasła (jeśli pracujesz to 4, ale możesz mieć i 100 haseł):
1. słabe (każdy może je znać) ♣
2. średnie (wybrane osoby mogą je znać) ♦ ♦
3. mocne (znasz je tylko ty) ♥ ♥ ♥ (w pracy: ♠ ♠ ♠)
Lubię zaczynać od podsumowania. Dla tych, którzy z nim się zgadzają lub chcą zrozumieć mój tok rozumowania, zachęcam do poniższej lektury. Muszę jednak zaznaczyć, że stosowanie się wyłącznie do podanych zasad nie zawsze gwarantuje bezpieczeństwo naszych informacji. Zawsze możemy „wypaplać” hasło kochance, która pracuje dla KGB. Są programy, które rozszyfrują nasze tajemnice. Możliwości jest dużo, ale to nie znaczy, że musimy „komuś” ułatwiać pracę.
Każde hasło musi być trudne do odgadnięcia, a określenie np. słabe oznacza tyle, że jest „powszechnie znane”.
Są programy, które ułatwiają nam życie (często w pracy), ale jeśli nie mamy takiego programu to co ? Oczywiście można zażywać leki na pamięć, mieć jedno hasło (o ile to możliwe) lub znać tajemny klucz.
Propozycja sposobu konstrukcji hasła np. WPnksnpP39!
Rozszyfrujmy je: W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle 39! 39 – rok wybuchu II wojny światowej. Hasło łatwo zapamiętać mimo, że pozornie jest bez sensu. To, czy ono jest słabe, łatwe czy trudne zależy od twojej decyzji. Jeśli użyjesz je dla konta bankowego to określ je jako mocne i nikomu nie podawaj. Natomiast, jeśli jest to hasło do gry w internecie, z której korzystasz wspólnie z kolegami to hasło to będzie funkcjonowało jako słabe – możesz go używać w innych, podobnych serwisach.
Uwaga ! Hasło zbyt skomplikowane, aby zapamiętać często są zapisywane – błąd ! Znaki hasła powinny być tak rozmieszczone na klawiaturze, aby można je było wpisać jak najszybciej. Hasło mocne to hasło, które tylko my znamy, jest trudne do odgadnięcia i jest używane tylko w najważniejszych dla nas systemach.
Przykładowe 3 hasła:
łatwe: bubu2390
średnie: Sanki0912!
trudne: WPnksnpP39!
Dobrze jest w hasłach używać wyrazów, które lubimy wymawiać. Nie używajmy znaków diakrytycznych tzn. ł, ś, ć, ą, ę, ń, ź, ż, ó. Dlaczego ? Wiele systemów „gubi” te znaki i może okazać się, że kolejna próba logowania zakończy się fiaskiem.
Ile masz haseł ?
Począkujący (lub inaczej „frajerzy” jak określają ich komputerowi hakerzy) wprowadzają automatyczne pamiętanie haseł. Powoduje to, że po jakimś czasie zapominają, że dany system wymaga hasła dostępu. Wychodzi to w sytuacji problemów „z komputerem”.
dom:
- „wejście do komputera” ♦ ♦
- konto pocztowe (czasami ludzie mają kilka kont pocztowych),
- konto na facebook’u, ♦ ♦
- konto na forum dyskusyjnym, ♣
- konto konfiguracyjne dostępu do internetu, ♦ ♦
- konto do logowania się na stronie firm, gdzie robimy zakupy np. na allegro, ♥ ♥ ♥
- konto w banku (albo w kilku bankach), ♥ ♥ ♥
- konto na wykupionym serwerze do przechowywania danych, ♦ ♦
- konto do logowania się na stronie firmy, gdzie uczymy się ♣
szkoła (praca)
- „wejście do komputera”, ♦ ♦ (♠ ♠ ♠)
- „wejście” do programu w szkole (pracy), ♦ ♦ (♠ ♠ ♠)
- konto do logowania się w programie, w którym pracujemy, (♠ ♠ ♠)
- konta do serwisów skąd pobieramy potrzebne nam programy np. sterowniki do drukarek ♣
Uwaga ! Przyzwyczajajmy się do faktu, że najczęściej hasło powinno mieć minimum 8 znaków, posiadać dużą literę oraz cyfrę lub znak np. wykrzyknik.
Na koniec, weź notes i zapisz skrócone nazwy systemów, w których masz konta np. benek@ (wiadomo, że chodzi o skrzynkę pocztową, ale nie wiadomo gdzie ona się znajduje. Może być przecież benek@gmail.com albo benek@onet.pl). Obok zapisz hasła. Jeśli hasło ma być mocne to zapisz je z błędem np. WPnksnpP38! zamiast WPnksnpP39!. Jedyne co musisz to rozumieć swoje zapiski. Jeśli je zgubisz lub co gorsza ktoś je ukradnie to będziesz mieć wystarczająco dużo czasu aby to wszystko „zmienić, zablokować lub po prostu odzyskać”.