silvaO serwisie

1. Dlaczego wybrałem taką tematykę serwisu?

Bo tym się interesuję na co dzień. Serwisy, które poruszają tę tematykę w internecie uznałem, że jeśli już są to nie nadają się dla początkujących (często są tylko z nazwy dla początkujących). Wielu ciekawych tematów nie umieściłem gdyż uznałem, że zostały ciekawie opracowane w innych serwisach (ciągle mam na myśli początkujących) lub nie miałem pomysłu jak je przedstawić, lub też sposób w jaki chciałbym je przedstawić wydał mi się zbyt trudny albo zbyt czasochłonny.

2. Dlaczego nie opracowałem jednego tematu dobrze, dokładnie i do końca?

Jestem zbyt zmienny w tym co robię i zapewne szybko  znudziłbym się tym zadaniem. Ponadto ideą serwisu nie jest dokładne wyczerpanie danego tematu a jedynie zasygnalizowanie, że coś jest i jest ciekawe. Serwis ten jedynie ma zachęcić do podjęcia próby zainteresowania się tematami, które mnie interesują lub kiedyś interesowały. Chciałbym go tworzyć, a nie stworzyć i o nim zapomnieć.

3. Większość osób zapewne nie podziela twoich zainteresowań.

Nie jestem dawcą szpiku a czytelnik jego biorcą. Nie zakładam nawet, że moje dzieci podzielą w 30% moje zainteresowania. Wystarczy, jeśli choć jeden z tematów będzie dla nich przyczynkiem do dalszych poszukiwań wiedzy w tym temacie.

4. Czy serwis ma przynieść mi jakieś korzyści?

Jest on dla mnie lekcją korzystania z wordpress’a, nauką stosowania różnych form literackich, wypowiadania się w tematach, które mnie interesują. Ma on dla mnie wymiar praktyczny – zmusza mnie do myślenia. Często zdarzało mi się wracać do zainteresowań sprzed lat, jest więc on również swoistym notatnikiem ułatwiającym ten powrót. Osobiście drażni mnie kiedy po raz dziesiąty mam wykładać dziecku np. podstawy fotografii. Wolę razem z nim siąść przed komputerem i przeczytać coś co już wcześniej mówiłem, a o czym już mam prawo nie pamiętać.

Silva rerum jest zbiorem subiektywnych ocen i osobistych zainteresowań, a jego celem jest zachęcenie tych, którzy stawiają pierwsze kroki w wybranych dziedzinach sportu, nauki, sztuki … do wejścia na drogę tego co fascynuje innych. Swoją drogą, nurtuje mnie pytanie: jak w internetowym gąszczu wszystkiego co człowiek napisał znalazłeś się na tej stronie nie będąc mną?

silva rerum [wym. s-ilwa…] zbiór rozmaitych wiadomości albo utworów o różnej treści; dawniej księga domowa albo rodzinna, w której zapisywano różne wydarzenia; Etymologia – łac. ‚las rzeczy’;

Serwis „Silva Rerum”  nie wymaga instalacji żadnych programów, nie zawiera reklam, a wszystkie ankiety są anonimowe i mają jedynie uatrakcyjnić serwis. Proszę oceniać i pisać komentarze (tam gdzie jest to możliwe). Wszelkie uwagi i zapytania proszę kierować poprzez „Kontakt”. Będą one traktowane jako osobisty przekaz tylko do wiadomości odbiorcy.

W przypadku chęci podzielenia się swoimi uwagami z szerszym gronem odbiorców proszę o wpisy do księgi gości lub o komentarz konkretnego wpisu. Szczególnie zależy mi na uwagach typu: „to jest nie zrozumiałe” lub „brakuje ogniwa pomiędzy jedną informacją a drugą”.

Silva rerum oparte jest o CMS WordPress‚a. Z czasem (jeśli znajdą się chętni) opiszę krok po kroku jak taki serwis się tworzy (na darmowym serwerze bez reklam i z darmowym aliasem).


Serwis „Silva Rerum” jest w trakcie wiecznego tworzenia i modyfikowania. I tak ma być!

W serwisie tym wykorzystałem wiele materiałów dostępnych w innych familia-bserwisach internetowych oraz z książek. Źródła, z których korzystałem znajdziecie w dziale ŹRÓDŁA lub w treści danej strony. Niestety, ale przy całej nierealności  prawa autorskiego mogło się zdarzyć, że zostały w serwisie użyte materiały graficzne i pisane, których właściciel nie chce udostępniać. W takiej sytuacji proszę o informację poprzez Kontakt

Serwis nie zawiera reklam. Korzystanie z niego nie wymaga instalacji żadnych programów.

Serwis zawiera informacje, które możecie znaleźć niemal wszędzie. Nie jest on odkryciem Ameryki. Jego sens istnienia określa nazwa: Silva Rerum.

dobromirByły czasy, kiedy książka była warta kilka wsi (z ludźmi włącznie). Ci co umieli pisać i stać ich było na kupno, nazwijmy to zeszytu, prowadzili zapiski wszystkiego co ich zdaniem było warte przekazania potomności. Ci potomni zapoznawali się z doświadczeniem swoich protoplastów, dopisywali coś od siebie i przekazywali dalej. Wynalazek Gutenberga wszystko zmienił. Ale czy na pewno wszystko? Została idea.

Wszelkie ankiety, zapytania i quizy mają charakter anonimowy.

Serwis ten jest kierowany do czytelników, poszukujących początku drogifilo2 w dziedzinach, które pokazuje menu serwisu. Dokonałem wyborów, które interesują mnie samego. Wiele jest tutaj ocen i poglądów, które nie podlegają powszechnej akceptacji. Wolność wypowiedzi przyszła wraz z epoką internetu i ja też zapragnąłem z niej skorzystać. Ponadto jest on dla mnie nauką tworzenia.
W serwisie przedstawiam wybrane tematy, które interesują mnie w sposób szczególny. Przedstawiam je tylko w zakresie bardzo podstawowym abyście mogli sobie odpowiedzieć na pytania: co to jest i czy chcę to poznać? Jeśli znajdziecie coś co Was zaciekawi to idźcie  z tą ciekawością dalej. Tam gdzieś tej wiedzy jest niewspółmiernie więcej, ale cel tego serwisu będzie spełniony.

Nie ma idiotycznych pytań ani odpowiedzi ? Są pytania i odpowiedzi, którymi zajmowanie się jest subiektywną stratą czasu.

Nie ma idiotycznych pytań ani odpowiedzi ? Są pytania i odpowiedzi, którymi zajmowanie się jest subiektywną stratą czasu. Niestety, trudno jest odróżnić jedne od drugich. Czasami będę zadawał pytania, które dla mnie kiedyś były bardzo ważne. Nie na wszystkie znam odpowiedzi, ale mam przeczucie, że Ktoś je zna. Może zadajecie sobie podobne pytania. Może znajdziecie na nie odpowiedzi tutaj.

Świat jest ciekawy, a my bądźmy ciekawi świata.

Ile razy próbowałeś nauczyć się francuskiego, opublikować swoją pierwszą stronę w internecie lub zacząć grać w brydża. Wiesz, że nie jest to trudne, ale brak ci zapału i wytrwałości. A może źle się do tego zabierasz ?

Zadajesz pytanie i dostajesz odpowiedź, której nie rozumiesz. Z moich obserwacji wynika, że najczęściej  ten co odpowiada chce jedynie pochwalić się tym, że wie, a nie podzielić się wiedzą.

To co umiemy jest łatwe i banalne. Ci co wiedzą to samo co my nie posiadają już wiedzy tajemnej. Może dlatego nie chcą się nią dzielić. Kiedy o coś pytamy, odpowiadają pokrętnie, z pominięciem szczegółów. Ich tłumaczenia wyglądają najczęściej tak: „myślałem, że jest to oczywiste”; „nie mówiłem tego?” ; „po co ci to wiedzieć?” ; „poszukaj w internecie”, itd. itp.

Jeśli znajdziecie w serwisie coś co jest mało zrozumiałe to proszę o informację !

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*