licytacja naturalna

wachlarzLicytacja naturalna – to najstarszy i prawdopodobnie najprostszy system licytacji w brydżu.  Znaczenie odzywek jest zgodne z intuicją i nie wymaga znajomości sztucznych konwencji. Jeśli partner mówi „TREFL” tzn., że ma trefle a nie pyta o Asy. Zanim nauczysz się bardziej rozbudowanych systemów licytacyjnych powinieneś poznać licytację naturalną. Wiele ci to wyjaśni.

W tej konwencji licytuje się po kolei posiadane kolory według ich długości i starszeństwa. Aby otworzyć licytację, trzeba posiadać minimum 12 punktów (as -4, król-3, dama-2, walet-1). Oczywiście nie jest karane, jeśli mając 10 PC otworzysz licytację, ale będzie to blef wprowadzający w błąd przeciwników i Twojego partnera.

Nie wiem, czy ktoś opracował szczegółowo tę konwencję, ale nie sądzę też aby ktokolwiek (poza początkującymi) grał tym systemem. Zakładam, że system ten będzie stosowany przez ciebie jedynie w początkach edukacji: kilka tygodni lub kilka miesięcy. Wynikać to będzie z tego, że szybko zorientujesz się jak trudno jest wylicytować kontrakt w sytuacji, gdy przeciwnik swoimi odzywkami „przeszkadza” w waszej licytacji. Trudno też precyzyjnie licytować szlemiki i szlemy. Kiedy dojdziesz do takich problemów początkujący gracze zaczynają do systemu naturalnego dodawać konwencje takie jak: Balckwood, Stayman,  Wilkosz … Aż w końcu orientują się, że już nie grają systemem naturalnym. Co wtedy ? Wtedy proponuję wybrać system SAYC albo Wspólny. Wracamy do opisu Języka Naturalnego. Precyzja jego opisu sięga jedynie otwarcia i pierwszej odpowiedzi. Dalej ilość kombinacji jedynie zagmatwałaby opis. Uwierz mi. Nikt nie zna całego języka polskiego. W grze chodzi o przyjemność a potem o wygrywanie.

Dążymy, aby z partnerem ustalić wspólny kolor, w którym będziemy razem mieli minimum 8 kart. Jeśli mamy ciekawy układ (np. brak kart w jednym z kolorowów) i dużo punktów (pow. 26 PC) to dążymy do kontraktów 3BA, 4, 4, 5, 5♦ lub wyżej, za ugranie których dostajemy dodatkową premię punktową.

Rozdajemy karty. Licytacja odbywa się po kolei, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Licytację rozpoczyna gracz siedzący po lewej ręce rozdającego karty. Jeśli posiada mniej niż 12PC mówi PAS i prawo zgłoszenia kontraktu przechodzi na następnego gracza. Jeśli i ten nie posiada 12PC też mówi PAS itd. Jeśli nikt nie zgłosił kontraktu karty są ponownie tasowane i rozdawane prze kolejnego gracza. Jeśli jeden zawodnik zgłosił kontrakt a po nim powiedziano 3 razy PAS to rozgrywany jest zgłoszony kontrakt. Co oznaczają nasze odzywki ?

PARTNER A

Otwiera w najdłuższy i najstarszy kolor, co najmniej pięciokartowy. Jeśli nie ma koloru pięciokartowego otwiera w lepszy (dłuższy) kolor młodszy.

otwarcie 1♠ oznacza posiadanie minimum 5 kart w tym kolorze i 12 -19 pkt. (nie wyklucza to posiadania 5 i więcej kart w innym kolorze)

otwarcie 1♥ oznacza posiadanie minimum 5 kart w tym kolorze i 12 -19 pkt. (wyklucza posiadanie 5 pików, ale nie wyklucza 5 i więcej kart w kolorze karo lub trefl)

otwarcie 1♦ oznacza posiadanie minimum 3 kart w tym kolorze (wyklucza 5 i więcej kart w kolorach pik i kier)

otwarcie 1♣ oznacza posiadanie minimum 3 kart w tym kolorze (wyklucza 5 i więcej kart w kolorach pik i kier oraz oznacza posiadanie większej liczb kart w kolorze trefl niż karo)
otwarcie 1 BA (bez atu) oznacza siłę około 15-17 punktów Miltona Worka (PC) i zatrzymanie w każdym kolorze tzn.  nie masz 5 lub więcej kart w dowolnym kolorze, masz minimum 2 karty każdego koloru, jeśli masz 2 karty w danym kolorze to wśród nich musi być As lub Król, jeśli masz 3 karty w danym kolorze to musisz mieć przynajmniej Damę, jeśli masz 4 karty w danym kolorze to wśród nich musisz mieć co najmniej Waleta
otwarcia 2♣/2♦/2♥/2♠ oznaczają posiadanie 20-23 PC i minimum pięciokartowy longer (5 kart w danym kolorze)
otwarcie 2 BA oznacza siłę około 21-23 PC i zatrzymanie w każdym kolorze
otwarcia 3♣/3♦/3♥/3♠ oznaczają siłę ręki  7-11 PC oraz minimum siedmiokartowy longer
otwarcie 3 BA oznacza siłę około 26 PC i zatrzymanie w każdym kolorze

PARTNER B

Odpowiedzi  (I lub II lub III) – po otwarciu partnera nie musi mieć 12 punktów, ale minimum 6. Jeśli mniej to mówi PAS.
I. Podniesienia w kolorze otwarcia partnera (minimum 8 kart razem z partnerem w danym kolorze):
2 w kolor otwarcia : słabe (trzeba mieć 6-9PC)
3 w kolor otwarcia : inwit  tzn. zachęcenie do grania wyższego kontraktu ( trzeba mieć 10-11PC)
4 w (starszy) kolor otwarcia : siła do 11PC włącznie, duży fit
II. Zniesienie w inny kolor niż otworzył partner (gdy kolor partnera nam „nie odpowiada”):
1 własny kolor : 6+PC, 4 karty w tym kolorze
2 własny kolor: 10+PC, 4 karty w tym kolorze
III. Zniesienie w BA (gdy kolor partnera nam „nie odpowiada”)::
1BA : słabe (6-9PC)
2BA : inwit tzn. zachęcenie do grania wyższego kontraktu (10-11PC)
3BA : 12-15PC

PARTNER A

„Zamyka licytację” (mówi: PAS, 3BA,  5♣/5♦/4♥/4♠ lub wyżej) lub przekazuje decyzję partnerowi.

„Wraca” na własny kolor, jeśli partner zgłosił kolor własny – oznacza: „Twój kolor nie daje nam fitu (8 kart w kolorze), a mój kolor jest dłuższy minimum o 1 kartę nie zgłaszałem lub jest bardzo silny.

„Podwyższa” kolor zgłoszony przez partnera – oznacza: „Twój kolor daje nam fit (8 kart w kolorze) i mam górną granicę punkową jaką zgłaszałem, więc jeśli masz też górną granicę punktową to zachęcam do grania wyższego kontraktu tzw. inwit”

„Zgłasza nowy kolor” – oznacza: Twój kolor nie daje nam fitu (8 kart w kolorze), ale mam 4 karty w innym kolorze i górną granicę punktową”

„Zgłasza BA” – oznacza: Twój kolor nie daje nam fitu (8 kart w kolorze), ale mam w pozostałych kolorach trzymanie (figurę i minimum 3 karty). W Twoim kolorze mam minimum 1 kartę)

PARTNER B

„Zamyka licytację” (mówi: PAS, 3BA, 5♣/5♦/4♥/4♠ lub wyżej).

PARTNER A

„Zamyka licytację” (mówi: PAS 5♣/5♦/4♥/4♠ lub wyżej) lub

„Zachęca do grania szlemika lub szlema podnosząc wysokość kontraktu ponad premię uzgodnionego koloru (mówi: PAS 4BA/5♥/5♠)

PARTNER B

„Zamyka licytację” (mówi: PAS lub 6♣/6♦/6♥/6♠/6BA/7♣/7♦/7♥/7♠/7BA)