rolki na początek

rolkiNie umiesz jeździć. Chcesz kupić swoje pierwsze rolki. W internecie znajdziesz mnóstwo porad. Często wzajemnie sprzecznych. Oto niektóre z nich: but ma być ciasny (lepsze czucie rolek) albo wygodny, muszą być markowe (rollerblade. powerslide …) albo to nie ma znaczenia, żadnych poniżej 600 zł albo na początek te tańsze, płoza z aluminium lotniczego albo ze stopu magnezu (lżejsza), kółka 76 mm a za miesiąc 90 mm, itd.

Niestety, ale każda z tych porad jest dobra tylko przez chwilę. Z każdej, wcześniej czy później będziecie niezadowoleni. Dlaczego ? Pomóc w wyborze doboru rolek można komuś kto umie jeździć i wie jak chce jeździć. Czy poradzilibyście świeżo upieczonemu kierowcy zakup auta sportowego klasy Porsche, minivana Chrysler’a, auta terenowego Jeep czy raczej malutkiego fiata Punto albo Volkswagena Polo.

Jeśli cię stać to kup markowe rolki, wygodne, z małymi kółkami (np. 76 mm). Naucz się jeździć. Oddaj te rolki i kup dwie pary: jedne typu fitness (rekreacyjne) a drugie freestyle’owe, albo hokejowe, szybkościowe albo do jazdy agresywnej.

Kto jak kto, ale to ty musisz znać siebie najlepiej i wiedzieć jaki/jaka jesteś.

Jeśli masz słomiany zapał to kup tanie rolki na małych kółkach z wygodnym butem. Jest szansa, że zanim się zniechęcisz to nauczysz się jeździć i nabierzesz ochoty na lepsze rolki.

Jeśli jesteś uparty/uparta i nie chcesz kupować nowych rolek po 3-ech miesiącach to wybierz rolki typu fitness (rekreacyjne) na kółkach 82 – 90 mm (im wyższe kółka tym nauka trudniejsza), albo do freestyle’u. Osobiście kupiłem rolki typu fitness, ale teraz żałuję bo wolałbym do freestyle’u. Dlaczego? Rolki są świetne, ale nie dla mnie. W moim miasteczku nie tras do jeżdżenia, a jedynie place wylane asfaltem. Na nich można trenować slalomy, obroty, skoki itp. A a moich, z dużymi kołami wystającym na kilkanaście centymetrów przed but wszystko jest trudniejsze (zwłaszcza dla początkującego).

Przed wyborem pierwszych rolek rozejrzyj się dookoła i odpowiedz na pytania: gdzie będziesz się uczył jeździć, gdzie będziesz jeździł później ? Ludzie jeżdżą po ulicach, po chodnikach, na asfaltowym boisku lub na parkingu przed supermarketem. Może jest gdzieś w okolicy specjalny tor lub ścieżki rowerowe (równe i płaskie), albo plac do akrobacji. Musisz znać odpowiedzi na te pytania.