O architekturze
„Architektura polega na zachowaniu trzech zasad: trwałości, użyteczności i piękna.” Witruwiusz, planista z czasów Cezara.
Architektura jest sztuką budowania. Nie jest wyłącznie umiejętnością budowania ani też sztuką samego, czysto graficznego przedstawiania budowli. Architekt musi rozwiązać zagadnienia funkcji budowli, znać doskonale rzemiosło budowlane, posiadać talent przestrzennego komponowania bryły, wnętrz i detalu architektonicznego. Właśnie ta wizja jest sprawą znacznie ważniejszą od elegancji graficzno-malarskiej. Wielu genialnych architektów dawnych wieków rysowało projekty dość prymitywnie, a jednak ich dzieła skomponowane i wykonane z doskonałą znajomością przedmiotu budzą do dziś podziw całego świata.
Po co mi znajomość podstaw architektury? Będąc w podróży lub najzwyczajniej idąc ulicą rozglądam się. Umiem czytać więc czytam. Znam przepisy ruchu drogowego więc wiem kiedy je przekraczam. Jeśli dowiesz się czegoś o architekturze zaczniesz widzieć więcej. Będziesz mógł „czytać” domy, kościoły, pałace … Zobaczysz rzeczy, na które patrzyłeś ale były ci obce. Czy warto? Jeśli nie spróbujesz to nigdy się nie dowiesz.
Jaki styl prezentuje budynek na zdjęciu? W jakich latach powstał? Które detale są charakterystyczne? Czy są tu elementy przebudowane i czy jest wart przyjrzenia się mu uważniej?
Jak zacząć?
Zacznij od rozwiązania zagadek: jaki styl architektoniczny reprezentuje dom, w którym Niektórzy ze współczesnych neomodernistów definiują architekturę, jako rzecz bezużyteczną, która pojawia się dopiero wtedy, gdy potrafimy przekroczyć granice banalnej użyteczności.
Warto jest przypomnieć sobie, z lekcji historii, style (porządki) głowic (kapiteli) kolumn starożytnej Grecji i Rzymu, a następnie odnaleźć je w naszych kościołach.
Zapamiętaj, architektura wcześniej czy później „dopadnie” cię sama. Rozejrzyj się dookoła, ile brzydkich domów zbudowali ludzi bez gustu (ale z pieniędzmi).