malarstwoMalarstwo

Malować można czym się chce i na czym się chce, ale miano arcydzieła i to powszechnie uznanego dostępują tylko niektóre prace. Aby zostać okrzykniętym wielkim malarzem wystarczy namalować jeden  obraz. Obraz ten musi być wyjątkowy i tę wyjątkowość muszą dostrzec, za pośrednictwem tzw. znawców, miliony miłośników tej sztuki. Proste?

Jak zostać kimś kto lubi i umie oglądać obrazy? Nie wiem. Na pewno można się tego nauczyć i z pewnością nie można się tego nauczyć w szkole, a szkoda bo malarstwo to przepiękna i bogata dziedzina sztuki.

Jak zacząć?

Można przejść kurs „Galeria malarstwa” w serwisie supermemo lub na moich stronach obejrzeć galerie obrazów podzielonych wg epok i stylów. Potem polecam quizy, również na moich stronach. Bardzo wiele dało mi, jako początkującemu, oglądanie albumów autorstwa siostry Wendy lub „Malarstwo białego człowieka” Waldemara Łysiaka. Obok każdego obrazu znajdziecie jego krótką analizę. Nie opis, ale właśnie analizę.

Matejko-Dzieci

Jan Matejko, Dzieci

W galeriach umieściłem obrazy, które można zobaczyć w wielu albumach. O niektórych usłyszycie przy okazji aukcji, na której zostaną zakupione za niebotyczne kwoty. Dlaczego właśnie te obrazy?
To się bardziej czuje niż wie. Z czasem i Wy to poczujecie.

Jako nie znawca często miałem problem ze sklasyfikowaniem jakiegoś obrazu, gdyż wielokrotnie malarza przypisanego do jakiegoś stylu nachodziła ochota namalować coś inaczej,

Młody malarz skarżył się Janowi Matejce:
– Maluję obraz dwa dni, a potem czekam dwa lata, żeby go ktoś kupił.
Matejko się uśmiechnął i powiedział:
– Młody przyjacielu, nie trzeba się tak spieszyć. Jeśli będzie pan malować obraz dwa lata, to go pan sprzeda w ciągu dwóch dni.

poeksperymentować. Skutkiem tych „nieprzemyślanych” działań musiał powstać dział „Inne” gdzie umieściłem obrazy, z którymi nie wiedziałem co zrobić. Są tam obrazy niezwykłe, więc nie mogłem ich wrzucić do kosza. Jeżeli wiesz gdzie je przypisać to proszę o radę na mail’a.

Oprócz albumów i internetu jest konieczne oglądanie obrazów „na żywo”. Często w muzeach można oglądać wycieczki oraz pojedyncze osoby zmęczone oglądaniem obrazów. Nikt normalny nie może obejrzeć w ciągu godziny 100 obrazów i zapamiętać tego co widział. Musisz dokonywać wyborów. Po wejściu do sali z kilkoma obrazami wybieraj tylko jeden lub dwa, które będziesz analizował i starał się zapamiętać. Mało kto potrafi zrezygnować z ilości na rzecz jakości. Dołącz do nielicznych.