galeria wybrana z wybranych

de gustibus non disputandum est (łac. gust nie podlega dyskusji)

[dropcap]C[/dropcap]zy słyszałeś/aś piosenki „Hotel California” zespołu The Eagles, „Schody do nieba” Led Zeppelin, albo „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen ? Mimo, że mam płytę stu utworów z listy wszechczasów to i tak często wolę posłuchać czegoś innego.

Podobnie jest z obrazami. Co jakiś czas powinienem zmieniać tę stronę, ale pewnie co jakiś czas pokazane tu dzieła zaczęłyby się powtarzać. Myślę, że jednak warto od czasu do czasu zrobić taki „rachunek sumienia”, który pokaże ci co lubisz, co ci smakuje, albo co ci się podoba.

albrecht_durer_mlody_zajac

Albrecht Durer, Młody zając

„Młody zając” Albrechta Dürera (link do wikipedii) uznawanego przez Niemców za Leonarda da Vinci Północy (był astronomem i astrologiem, przyrodnikiem i architektem; konstruował machiny latające) to dzieło, którym można zachwycać się w nieskończoność. Niesamowita jest przede wszystkim dokładność z jaką żyjący 500 lat temu artysta oddał sierść. Zając przedstawiony przez Albrechta Dürera wygląda tak, jakby czekał aż zbytnio się  zbliżymy, a on wyskoczy aby uciec. Został  namalowany bardzo szczegółowo. Ma się wrażenie, że można policzyć każdy włosek. W oku zająca odbija się (podobno) okno pracowni lub mieszkania malarza.

Jan_Vermeer_van_Delft_mleczarka
 Paulus-Potter-Uwiazany-pies
 Jean_Auguste_Dominique_Ingres-Pani_Moitessier
 Siemiradzki_Christian_Dirce
 Gerard_van_Honthorst_-Chrystus_Kajfasz
 Diego-Velazquez_woziwoda
 Arnold_Bocklin-Wyspa
 Pierre-Auguste_Renoir-_sniadanie
 Vincent_van_gogh_droga

Paul-Klee-Ad-Parnassum