muzykaMuzyka

Lubię muzykę. Nie mam słuchu, a mimo to bardzo lubię słuchać muzyki.

Ktoś, kto lubi muzykę, nie powinien się zawężać do jednego gatunku.
Kasia Nosowska

Każdy z nas odbiera muzykę inaczej, czyli subiektywnie. Zależy to między innymi od naszego nastroju i kultury z jakiej się wywodzimy. Góral, który nie lubi góralskiej muzyki to okaz wyjątkowo rzadko spotykany. Im dalej od gór tym liczba niechętnych tej muzyce rośnie w sposób wykładniczy (brak na to dowodów).

concertNa lekcji muzyki dowiecie się, że struktury muzyczne składają się z rytmu, melodii oraz harmonii. Dobry słuch muzyczny to dar niebios, ale to za mało aby zostać muzykiem.

Teraz pytania typu wiem co lubię.
– Jaki jest twój ulubiony zespół, przebój, wokalista?
– Wirtuozem jakiego instrumentu chciałbyś/chciałabyś zostać?
– Jakich znasz kompozytorów muzyki poważnej dawnej i współczesnej?

Takie pytania zada ci chłopak / dziewczyna na pierwszej radce lub nadający na żywo dziennikarz radiowy w centrum Warszawy. O muzyce możesz rozmawiać prawie z każdym, a o sporcie prawie tylko z chłopakami.

Muzyka to najlepszy lek
Ona jest jak w długiej trasie piąty bieg. Andrzej Mogielnicki

Poniżej ankieta, w której pytam nie o muzykę, której słuchasz lub lubisz słuchać, ale o gatunki muzyczne, których nie słuchasz. Nie jest istotne z jakich powodów. Chodzi o uświadomienie sobie ile, być może, tracimy.

the-beatlesAnkieta nie obrazuje wszystkich gatunków muzycznych. Pamiętaj, nie trzeba słuchać wszystkiego ale warto wszystkiego spróbować. Może w całym 100 letnim życiu minie nas coś wyjątkowego. I co? I nic, ale trochę  głupio będzie na balu stulatków usłyszeć pierwszy raz Elvisa albo The Beatles.

Jak zacząć?

Radio, wieża stereo, koncerty, odtwarzacz mp3 – staraj się nie tylko słyszeć muzykę ale też zrozumieć teksty piosenek. Zacznij odróżniać style muzyczne i ucz się nazw zespołów oraz tytułów piosenek. Znajdź w internecie zestawienia typu: 500 najlepszych utworów w historii muzyki rozrywkowej. Posłuchaj kilku a z pewnością zdziwisz się jak dużo na świecie jest świetnych piosenek, o których nigdy nie słyszałeś (-aś).

Kilka stron „do posłuchania” na początek:

  1. Lista przebojów Polskiego Radia
  2. „Twoja ulubiona muzyka” – tutaj trzeba znać nazwę zespołu lub tytuł utworu, którego chcesz posłuchać lub ściągnąć w postaci mp3
  3. Tekstowo – teksty piosenek i ich tłumaczenia, mp3 do posłuchania