zdrowie

zdrowieZdrowie

Zdrowie jest pojęciem obejmującym wiele dziedzin nauki: biologię, medycynę, psychologię a ponadto sport i kulturę, które też mają wpływ na nasze zachowania.

Za Wikipedią:

„Wyróżnia się:
Zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie organizmu, jego układów i narządów;
Zdrowie psychiczne:
Zdrowie emocjonalne – zdolność do rozpoznawania emocji, wyrażania ich w odpowiedni sposób, umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem, lękiem, depresją, agresją,
Zdrowie umysłowe – zdolność do logicznego, jasnego myślenia;
Zdrowie społeczne – zdolność do nawiązywania, podtrzymywania i rozwijania prawidłowych relacji z innymi ludźmi;
Zdrowie duchowe – u niektórych ludzi związane z wierzeniami i praktykami religijnymi, u innych osobisty zbiór zasad, zachowań i sposobów osiągania wewnętrznego spokoju i równowagi.”

„Zdrowie jest najważniejsze.” Ten wyświechtany slogan powtarza każdy kto poczuł na sobie czym jest choroba. Ciekawie jest obserwować ludzi głoszących to hasło i żyjący z nim w sprzeczności. Często wyrażają opinie wzajemnie sprzeczne, takie jak: praca jest najważniejsza, rodzina jest najważniejsza, najważniejsze to żyć w zgodzie z sumieniem, najważniejsza jest miłość, najważniejszy jest honor, najważniejsza jest ojczyzna …

Ukułem kiedyś na własny użytek powiedzenie: „wszystko jest ważne i nic nie jest ważne”. To my w danej chwili decydujemy o ważności pojęć. Jeśli od nas zależy życie lub zdrowie tysięcy innych ludzi to musimy dokonać wartościowania naszych zachowań: mamy poświęcić swoje życie (zdrowie) czy nie. Może pracując w fabryce broni wysyłanej na bliski wschód nie widzimy zależności pomiędzy własnym dobrobytem a tragedią innych ludzi. W innej sytuacji kupujemy ekologiczny samochód, którego produkcja niszczy zdrowie ludzi go produkujących.