wilgotność i temperatura w pokoju
(w trakcie tworzenia)
Dwa parametry powietrza, które nas otacza: wilgotność i temperatura.
Powietrze przez nas wdychane(tzw. czyste powietrze) zawiera 79% azotu, 20,9% tlenu i 0,04 procent dwutlenku węgla, ze śladami pary wodnej, gazów szlachetnych i rozmaitych zanieczyszczeń.
Powietrze wydychane zawiera 16% tlenu i 4% dwutlenku węgla – produkt uboczny oddychania komórkowego. Azot, choć absorbowany przez organizm, nie jest metabolizowany i wydychamy go w tej samej ilości, w jakiej wdychamy. Wydychane powietrze zawiera także wodę pobraną z wyściółki płuc i ma temperaturę ciała, a nie otoczenia.
Przyjmijmy, że mamy zimę. Na zewnątrz jest -10C i wilgotność względna 60%, a w pokoju 25C i wilgotność względna 60%. Pokój 20m2 o wysokości 2,5m (50m3=50000 litrów). Jesteś w nim sam. Okna i drzwi są wyjątkowo szczelne. Przyjmijmy, że wentylujesz 5 litrów powietrza na minutę. Na jak długo wystarczy ci powietrza, jeśli przyjąć (norma BHP dla wyrobisk górniczych), że 19% stanowi ilość graniczną dla naszego zdrowia? Wynik (wyliczenia uproszczone) – 3,5 doby, a dla 4 osób to już niecała doba. Co będzie działo się dalej?
Zawartość tlenu w powietrzu, skutki (http://www.sztolnie.fora.pl):
18 – 22% Wszystkie funkcje normalne, powietrze atmosferyczne ~21%
ok. 16% Gaśnie płomień świecy
11 – 14% Nieświadome obniżenie sprawności fizycznej i intelektualnej, Poważne oparzenia, stłuczenia, złamania kości mogą nie wywoływać bólu. Wysiłek fizyczny powoduje bardzo szybkie wyczerpanie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia.
8 – 11% Możliwość zasłabnięcia bez objawów ostrzegawczych. Mogą występować nudności i wymioty. Zanika zdolność poruszania, nie można chodzić, stać a nawet się czołgać. Człowiek może zdawać sobie sprawę z tego, że umiera, lecz jest na to obojętny. Wszystkie wymienione procesy zachodzą bez wystąpienia bólu.
6 – 8% Zemdlenie w ciągu kilku minut. Reanimacja jest możliwa, jeżeli zostanie podjęta natychmiast.
0 – 6% Utrata przytomności prawie natychmiastowa. Oddech jest urywany, następnie występują konwulsje i zatrzymanie procesu oddychania. Następuje nieodwracalne uszkodzenie mózgu. Śmierć następuje w bardzo krótkim czasie.
Pokój trzeba wietrzyć!!!
Wraz z wymianą powietrza, dostarczającą nam więcej tlenu, zmienia się jego temperatura i zawartość pary wodnej.
Wilgotność powietrza
Optymalna wilgotność powietrza (względna), w której człowiek najlepiej się czuje wynosi 40-60%. Taka wilgotność służy nie tylko zdrowiu człowieka, ale również jest korzystna dla ubrań, podłóg, mebli oraz książek. Wilgotność powietrza w domach nie powinna być niższa niż 30%. Zbyt suche powietrze w domach powoduje uczucie suchości w ustach, gardle i nosie. Takie powietrze zwiększa ryzyko alergii, przeziębień, przyspiesza proces starzenia się skóry i wydłuża proces wychodzenia z choroby. Obniża też naszą odporność na infekcje, negatywnie wpływa na pracę systemu immunologicznego, a nawet może powodować problemy z koncentracją. Trudniej też jest nam oddychać. Suche powietrze powoduje ponadto pojawianie się szczelin w drewnianych meblach oraz w parkiecie. Nadmierna wilgotność natomiast (powyżej 80%) sprawia, że odczuwamy chłód, może nas boleć głowa. Powoduje choroby górnych dróg oddechowych. Nadmierna ilość pary wodnej w powietrzu powoduje wilgoć na ścianie i „spocone” szyby.
Wilgotność powietrza względna i bezwzględna. Zrozumienie różnicy pomiędzy tymi pojęciami jest konieczne dla zrozumienia problemu spadku wilgotności w naszych mieszkaniach zimą.
Wilgotność bezwzględna to ilość pary wodnej w 1m³ powietrza, a wilgotność względna to stosunek ilości (masy) pary wodnej do maksymalnej ilości pary wodnej jak mogłaby znajdować się w powietrzu w danej temperaturze. Wraz ze wzrostem temperatury powietrza rośnie maksymalna ilość pary wodnej, która może się w nim „rozpuścić”. Analogicznie jest z cukrem w szklance herbaty. Im herbata jest bardziej gorąca tym więcej cukru w niej się może rozpuścić. Gdy herbata zacznie stygnąć to cukier zacznie się z niej wytrącać. Tak samo jest z wodą w powietrzu. Gdy przychodzą jesienne chłody, woda rozpuszczona w powietrzu wytrąca się w postaci rosy lub szronu na zimniejszych częściach jak np. szyby samochodów.
Mieszkanie zimą. Szczelne okna (np. plastikowe) i drzwi uniemożliwiają dostawanie się powietrza z zewnątrz.
Start: Parametry powietrza w mieszkaniu: temperatura 23C, wilgotność względna 60%, ilość tlenu 21%
Po 4 godzinach, temp. 23C, wilgotność względna 80%, ilość tlenu 20,9%, ilość CO2
Wietrzymy pokój. Wpuszczamy powietrze z zewnątrz -10C, ilość tlenu 21%, CO2
Po nagrzaniu się tego powietrza wilgotność spada do 20%